среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ploty Winylowe na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na sztachetki Winylowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastiku wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia PVC z Bochnia na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ploty PCV na plot i bramkę ze sztachetek stawia się z kamieni przeróżnego obrysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych kształtach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenie PCV z Świnoujścia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий