понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenia z plastyku buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo rosną i mocno gęstnieją. Dużo powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, często tez bujnie rozkwitają, tymczasem potrzebują także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastyku zdołają być nadzwyczaj cienkie, jednakże wypada je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie plot komponuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий